Umění zemřít

19.05.2024

Mnohé točící se kolem smrti je stále velmi tabuizováno a společnost jako taková přišla o přirozený postoj ke smrti. Smrt je stále potlačována a odkládána kamsi bokem. Výsledkem jsou potlačené strachy (nejen) z umírání a to tak potlačuje naší schopnost užívat si života. Mnohdy se tak raději držíme zuby nehty toho, co známe, ale i toho, co je obklopeno iluzemi, které ničemu neprospívají. Mnoho z nás tak často popírá skutečnost smrti tak dlouho, jak to jen jde, přitom téma smrti nám promítá vše, na čem je třeba zapracovat.  

Osho zdůrazňoval, že smrt není katastrofou, ale vrcholem života. Smrt je tou chvílí, která nám pomáhá poznat a odhalit naši skutečnou přirozenost.

Vyhýbáme-li se tématům kolem smrti, pak oddělujeme témata týkající se lásky a života. Mnoho lidí je v šoku, když najednou stojí tváří v tvář smrti a najednou nejsou schopni cítit lásku a být obklopeni svými nejbližšími. Na online setkáních Hovory o životě a smrti se společně zamýšlíme nad tématy, které jsou třeba, ale i rozpoznáváme své reakce na smrt a to, jak k nim přistupovat. Ono totiž umění zemřít se tak začne stávat uměním žít. 

Začneme-li smrt vnímat jako skutečnost a přestaneme smrt odkládat kamsi hluboko, najednou zjistíme, že mnohé ze svého života můžeme propustit. Jo, může se zdát, že smrt je ještě daleko a netýká se nás, ale když si uvědomíme, že smrt může přijít v podstatě kdykoli, objeví se tu velký kontrast. O čem je vlastně můj život? Co je v něm důležité a co má pro mne význam? Sama za sebe přestávám ztrácet svůj čas s věcmi, které nejsou tolik důležitými nebo nemají takový význam. Začínám se starat o to, co je opravdu důležité (alespoň pro mne). Setkání se smrtí nejen jen o tom bát se umřít. Je to jako průvodce, který může pomoci začít žít naplno. přestat odkládat, nenechávat věci nedokončené a místo toho žít vědomě, láskyplně a naplno. Naplno v právě probíhajícím okamžiku. Jednoduše umění umřít, aneb umění žít

Pojď si i ty dovolit začít žít naplno bez odkládání toho, co chceš stihnout a dořešit. 

S láskou,
MichaELA