Průvodkyně mezi životem a smrtí

17.04.2024

Jmenuji se MichaELA a jsem průvodkyně mezi životem a smrtí. Při své práci propojuji cvičení pánevního dna Metodou 3x3 a témata týkající se konečnosti se zkušenostmi z praxe sociální pracovnice. Jo, vím, na první pohled se může zdát, že to spolu vůbec nesouvisí, ale opak je pravdou. Však z lůna se rodíme a do lůna se vracíme. Je to stejné, jako když se po noci rodí den nebo jako když po nádechu přichází výdech.

Jsou i chvíle, které stojí za to zmapovat skrze obrázky zenového tarotu a někdy si i naše duše volá o své jméno.

Při své práci se sem tam dostáváme i k sociální pomoci v podobě příspěvků, tvoření plánu posledních přání, vytváření rituálů rozloučení a mnohé další. 

Jo, vím, práce sociální pracovnice bývá často zaměňována za práci pečovatelů či sanitářů. Chápu, tento obor je stále málo prozkoumaný. 

Sociální pracovník / pracovnice je vysokoškolsky vzdělaný odborník, který se umí orientovat v sociálním systému, zná možnosti pomoci, ví, za jakých podmínek je možné je využívat a umí poradit, v jaké situaci je na místě využít tyto různé možnosti pomoci i s ohledem na místo bydliště potřebné osoby a umí potřebnou osobu doprovázet a pomoci zprostředkovat pomoc.

Pracovník v sociálních službách vypomáhá především s osobní hygienou, oblékáním či stravováním. Součástí může být i pomoc při volnočasových aktivitách. Nejčastěji je pečovatelská činnost spojená s výkonem práce s osobami s fyzickými či psychickými obtížemi.