Inkontinence? Ne, o tom nikdy mluvit nebudu!

30.01.2023

Jo, vím, (nejen) inkontinence je stále velkým tabu v naší společnosti. Chci ti však jen říct, že ten nechtěný samovolný únik moči se netýká jen starších lidí, ale je častý i u mladých. Objevuje se často i mezi sportovci, ale ti to samozřejmě nikdy nepřiznají. 

Setkávám se i s větami typu - vždyť sporuji, jak bych mohl/a mít inkontinenci? To je něco, co jsem nikdy neměl/a. A to, že mám trochu vlhko v kalhotkách / slipech, je jen náhoda. Jen jsem si prostě ucvrnkl/a a to přeci nemohu přiznat. 

Únik moči se objevuje i u dětí. Mnohé těhotné ženy a ženy po porodu o tom ví své. A období menopauzy? To je rizikovým mezníkem a nadváha zrovna tak. U mužů hraje roli i velké "pivní" břicho. 

Přibližně 80% lidí se setká s inkontinencí, ale přizná to málo kdo. Mnozí z nás si nechtěný samovolný únik moči spojuje s povoleným pánevním dnem. Ale těch příčin může být samozřejmě mnohem víc. Pominu-li nemoci, které inkontinence provází, ať už jsou to různé onemocnění nervového systému, např. Parkinsonova, či Alzheimerova choroba, různé stavy cukrovky, poúrazové, nebo pooperační stavy.

Je tu ale i VAZORPESIN, který je důležitý antidiuretický hormon, mající zásadní význam v hospodařením s vodou v našem těle. Pokud si ho naše tělo vytvoří málo, můžeme mít příznaky jako při začínající urgentní inkontinenci, která se časem opravdu promění v inkontinenci. Naše tělo si vazopresin tvoří samo, ale jeho tvorba je často narušena. 

Mít svaly pánevního dna v přijatelné kondici je tím nejdůležitějším a také prvním, na co je potřeba se zaměřit a dát do pořádku. To vnímám jako základ. Protože i když budeš dávat do pořádku hormonální systém, se kterým inkontinence může také souviset, tak výsledky budou chabé. 

Běžně dostupné rady k posilování pánevního dna:

Dostupných je spoustu příruček, jak posilovat pánevní dno, občas se i způsoby, jak jej zapojit, protiřečí. Možná ses setkala s doporučením zadržování močení, ale i s tím, že přesně to se nedoporučuje. Někdo radí vtahovat špagetku. Kdo se v tom všem má vyznat? 

Svaly pánevního dna jsou svaly, jako všechny ostatní v našem těle. Potřebují být pružné, přiměřeně zatěžované a silné, prokrvené a používané.

Možná se i ptáš, čím vznikne ztuhnutí svalů v pánvi?

Sedíš-li více jak 4 hodiny denně, pak svaly pánevního dna tuhnou, ztrácí flexibilitu, ale postupně i svou funkčnost. To všechno jde ruku v ruce plíživý krokem už od školních let. Děti jsou však naštěstí neposedy a tak je nechme. Ať se vrtí a hlavně - ať se jdou projít. A my bychom se od nich měli učit. 

Pánevní dno je poměrně rozlehlou soustavou svalů, která vystýlá kostěnou strukturu pánve.

Zkus si spojit dlaně a udělejte z nich mističku, jako byste do nich chtěli nabrat vodu. Přibližně tak je velká nejhlubší vrstva vašeho pánevního dna a ta by měla být nejsilnější. Protože to je ona, která drží pánevní orgány (močový měchýř a konečník, u žen navíc vaječníky, dělohu, pochvu) na svém místě.  

Prostřední vrstva ji podpírá a svěračová vrstva ty svaly doplňuje. Rozhodně to není ona, která by měla být tou nejposilovanější. Ale je. A v tom je právě ten zádrhel. Když posilujeme svaly jako celek, tak bude stále svěračová vrstva ta nejsilnější. 

Proč je potřeba cvičit po vrstvách?

Nefunkční pánevní dno může být i v důsledku slepených fascií mezi jednotlivými vrstvami, ale i různými srůsty. I z toho důvodu je třeba cvičit po vrstvách. Protože jinak se stav nezlepší.

Slepeniny vznikají třeba i tím, že dlouho sedíš, staticky stojíš, nosíš těžké věci, příliš silově sportuješ, hodně posiluješ břišní svaly, jsi v častém psychickém napětí (ve stresu), jste úzkostní, máš nadváhu. Jezdíš hodně na kole, na koni, jsi dlouhodobě dehydrovaná, nebo jen jsi už dlouho svaly pánevního dna opomíjela a jak tam tak "v klidu" leží, tak se slepí.

Srůsty mohly vzniknout po operacích, porodech, úrazech, ale i endometriózou.

Ať je to, jak je. Je dobré se pánevnímu dnu věnovat a mít jej v dobrém funkčním stavu. Jednoduše jej rozpohybovat po vrstvách. 

Z vlastní zkušenosti vím, že cvičit podle písemného návodu prostě NEFUNGUJE. Pokud chceš své pánevní dno rozhýbat a dostat ho do funkčního stavu, vyraž k nějakému odborníkovi. On tě naučí, jak rozeznat ve svém těle jednotlivé vrstvy svalů pánevního dna a naučí vás je i po vrstvách aktivovat.

Protože každý jsme jiný, každý máme jiné vnímání těla a tohle jsou zrovna svaly, na které si běžně nesáhnete. Pokud už dlouho spí, tak je ani necítíte a pak nastoupí jiné zástupné svaly, třeba břišní svaly, hýžďové svaly, u žen kruhové svaly pochvy, ale svaly pánevního dna si v klidu leniví dál.

Jo a než začneš své pánevní dno posilovat, je potřeba jej naučit relaxovat, uvolnit a až pak ho začít posilovat. Proč?
 Protože bez relaxace není akce.

Navíc pokud jsi typ člověka, který je spíš nervák a workoholik, tak pro tvé zdravé a dobře fungující pánevní dno je mnohem důležitější jej naučit relaxovat. Posilováním si svůj stav můžeš ještě zhoršit.

Ať je tvá motivace zabývat se cvičením pánevního dna jakákoli. Bude to rozhodně pro tvé tělo přínosné. A projeví se to na kvalitě celého těla, mysli i duševní pohodě.

Měj se skvěle ve svém těle a nezapomínej vnímat jeho potřeby.

S láskou,
MichaELA