Potřeba ticha, když ve vnějším světě vznikají nepokoje

30.03.2022

Ticho. Haloo, potřebuju ticho. Hlas mé duše mi jasně dává zřetelně vědět, po čem teď - víc než kdy jindy - touží. Ticho venku, v mém okolí, ale ticho i uvnitř. Uvnitř - v mé vnitřní krajině.

Čím více se toho dělo a děje, tím víc se na povrch derou různé emoce a najednou o to větší potřebu mám vytvořit si odstup a nadhled. Být na chvíli tím tichým pozorovatelem. Proč? Abych se mohla postavit do vlastní síly, začít jednat ze svého středu a z klidu, ale i z té opravdové podstaty. A ne jen abych uspokojila či potlačila své emoce a určitě ne abych se zavděčila druhým. 

Čím víc se hnalo a hrne zpráv z vnějšího světa, tím větší mám potřebu udělat ten krok bokem. Poodstoupit si. A být vskutku tím pozorovatelem, který se na to vše může podívat v souvislostech.

Možná se ptáš proč? Proč vlastně tohle všechno potřebuji? Možná proto, že potřebuji být v souladu. V souladu sama se sebou a rozhodovat se, ale i jednat a mluvit z klidu a ne jen prudce a zbrkle reagovat na vnější okolnosti a názory druhých. 

Jo, je fajn, když někdo zvládne v kritických chvílích jednat hned a rychle. Nebo se okamžitě nadchnout a hned zorganizovat sbírku či jinou pomoc. Tohle mám jinak a vím, že v tom není ta moje síla. Myslím si však, že na tom není nic špatného a lidi, kteří to mají podobně jako já, jsou a určitě budou v téhle divoké době opravdu důležití. Jakože hodně důležití. 

Teď jsem se na nějakou dobu odmlčela, článků jsem moc nepsala, ale teď cítím, že jsem zpět. Zpět, ve svém středu, v plném napojení na hlas svého srdce i duše a mohu v tom svém tichu zase začít veřejně víc psát. Sdílet své myšlenky. Jsem si vědoma toho, že ticho je snadno zaměnitelné s ignoranstvím a nesoucitem. 

Ale abych mohla pomáhat jinde, musím umět pomoci sobě. A ticho pro mě rozhodně neznamená jen chybějící zvuk. Ticho je pro mě ten prostor, kdy se mohu naplno spojit sama se sebou, se svým středem, postavit se do vlastní síly a začít jednat. Jednat s rozvahou, bez unáhlených soudů a zbrklých rozhodnutí. 

Ticho je pro mě i prostor, z kterého mohu a dovedu vyjadřovat lásku a vnímat ten soucit. 

A jak to s tichem máš ty?

S láskou, 

MichaELA