Je nutné přestat radovat se, když jiní se mají hůř?

25.03.2022

Přišla mi zpráva, že bych se nad sebou měla zamyslet. Že jsem jí zklamala, že v této náročné době stále prodávám své služby a že si mou odpověď na její otázku představovala jinak. Že jsem ji svými slovy i tím, že dále prodávám kurz Rozkvět pánevního dna , zklamala.⁣ 

Ano, vnímala jsem, že tato reakce dřív či později dorazí. A v dobách dřívějších bych se asi i nejspíš rozbrečela. Možná bych i tvrdě bojovala za svou pravdu. Možná bych se i urazila. Ale ani jedno se mi jednoduše teď nechtělo. Vím totiž, že existuje mnohem lepší cesta. 

Jo, v posledních dvou letech jsem si zvykla, že u části mých sledujících některá má rozhodnutí a kroky rozpoutají roztodivnou škálu emocí. Někteří z nich dokonce neváhají a rádi se o ně se mnou ve zprávách podělí. 

Pro mne je však důležité respektovat, že každý z nás má tu svou pravdu.⁣
A vnímám i, že je nyní důležité vnímat sebe a obracet svou pozornost z vnějšího světa do mé vnitřní krajiny. Protože přesně tam je ta síla, do které se mohu postavit a kterou mi nikdo nevezme, pokud mu to já sama nedovolím. 

Pro mne je to cesta, kdy neztrácím energii dokazováním slovy, ale získávám ji tím, jak celou situaci přijímám a jak na ni reaguji.⁣

Co vím určitě je to, že nehodlám žít v preventivní ustrašenosti a pěstovat si jakýsi spasitelský syndrom. Rozumím tomu, že má rozhodnutí a jednotlivé kroky mohou někoho jednoduše dráždit. Asi to teď bude to znít namyšleně, ale nehodlám se ospravedlňovat cizím lidem kvůli tomu, že žiju, mám ze života radost i přesto, že jinde na světě lidé trpí. A ještě k tomu, že tvořím nové akce k zažehnutí vnitřních světel v každém z nás. 

Pochopila jsem i to, že je přirozené, že si řada lidí může myslet, že bych měla...
...své myšlenky měla sdílet jinak
...dělat svá rozhodnutí úplně jiným způsobem
...pečovat o sebe jinak
...své služby v tuto chvíli pozastavit 

Ale každý z nás si tvoří svoji realitu sám a každý z nás má právo vybrat si tu svou škatulku a netlačit se do škatulek druhých lidí. 

V každém okamžiku totiž existuje někdo, kdo se má hůř než já. Kdybych svůj život měla položit na oltář utrpení jiných, jsem už dávno mrtvá. 

Mějme rádi sebe samé a tvarujme tu škatulku podle sebe. Podle toho, jak nás vede naše intuice. A ne podle toho, co si myslí druzí. 

S láskou, 

MichaELA