Jak na emoce?

15.08.2022

Napsala mi, že prý vůbec nechápe, jak emoce souvisí s pánevním dnem? A jak s nimi pracovat? 

Na kurzech cvičení pánevního dna společně objevujeme, jak je pánevní dno velmi citlivým emočním barometrem, zdrojem vitality a chuti do života. Emoce vychází nejen z naší hlavy, ale i ze svalů, kostí a odráží se i v našem postoji těla. Pánevní dno každé z nás velmi citlivě reaguje na každou změnu a emoční rozpoložení. Každá z nás je jiná a tak některá z nás pánevní dno potřebuje uvolni, zrelaxovat a některá z žen jej potřebuje probudit.  

V různých situacích, které zažíváme, se aktivují různé části mozku. Nacházíme-li se v nebezpečí či stresu, aktivuje se náš plazí mozek a vyplavením stresových hormonů připraví tělo na reakci - útěk či útok. V těch chvílích, kdy jsme nuceni jednat okamžitě, pak nepřemýšlíme. Emoce nastupují a probouzí v každé z nás instiktivní jednání. Až v momentě, kdy se uklidníme, nastupuje naše racionální jednání a jsme schopni se na danou situaci podívat s odstupem. 

S emocemi je třeba nakládat zodpovědně. Tradiční čínská medicína řadí emoce mezi sedm zranění, která v lidském těle způsobují nerovnováhu. A pakliže se v těle objeví nerovnováha, ať již psychického nebo fyzického rázu, může se časem změnit v nemoc. Ano, to, co prožíváme ve svém vnitřním světě, se pak velmi snadno může projevit na fyzickém těle. 

Tím, že se budeme učit pracovat se svými emocemi a zvládnout je, pak to nám přináší příležitost ke spokojenějšímu životu. Chceme-li mít dobré a vyrovnané vztahy, je třeba, abychom se naučili své emoce dobře rozpoznat a pracovat s nimi. 

Mezi přirozenost emocí se řadí to, že k nám přichází, proměňují se, prochází námi, přizpůsobují se nám i tomu, co se děje kolem nás. Díky tomu jejich stálému pohybu nám mohou přinášet ty informace, které k nám v daný okamžik mají přijít. Naučíme-li se je dobře interpretovat, pak snadněji zachytíme poselství toho, co nám chtějí říci.  

Jako efektivní způsob práce s emocemi je jejich poznání a přijetí. Žádná emoce není špatná. Proč? Protože každá z emocí nám přináší přesně tu informaci, kterou potřebujeme, učí nás poznávat sebe samé a překonávat i své vnitřní limity a spolu s tím poznávat silné i slabé stránky. Emoce nám ukazují i cestu za tím, po čem toužíme a za našimi dary.  

Pro poznání sebe samých i emocí a jaké jsou ty emocionální spouštěče, existuje mnoho praktických cvičení. Máš-li pocit, že tvůj život ovládají až moc negativní a nepříjemné emoce, pak přijmi pozvání na 4týdenní cestu ROZKVĚT PÁNEVNÍHO DNA. Podíváme se i na to, jak ty emoce rozpoznat, jak si je zvědomit a pracovat s nimi tak, abys dosáhla vnitřního klidu.  

S láskou, 

MichaELA