Jak mi cvičení pánevního dna metodou 3x3 pomohlo vrátit se k sobě samé

20.07.2022

K cvičení pánevního dna metodou 3x3 jsem se dostala skrze bolestivou menstruaci a intuitivní tanec, který jsem v té době již 10 let vedla. Dlouhé roky jsem řešila, proč to každý měsíc tak bolí a že přeci jediným řešením nemůže být jen ta růžová pilulka. 

Pátrala jsem, až jsem objevila kurz Tajemství pánevního dna, který mi nabízel, že propojí všechny souvislosti dohromady, jak na bolest a zároveň mi i ukáže, jak si udržet energii. Aha, to je něco, co zrovna řeším - pravidelná bolest a nedostatek energie. A tak jsem vyrazila na svůj první kurz a okamžitě jsem věděla, že to je to ono. Okamžitě jsem věděla, že to je něco, co chci šířit dál a tak jsem se stala lektorkou této skvělé metody a zároveň jsem se i zamilovala (nejen) do svého pánevního dna. 

Pánevní dno je součástí hlubokého stabilizačního systému. Má opravdu velký vliv na postavení celé páteře, ale i na naše kyčle, kolena, chodidla a postavení ramen, krku i hlavy. Takže vlastně na celé tělo. Ano, to všechno jsem tušila, uměla jsem i ovládat jednotlivé vrstvy svalů pánevního dna, ale jedna zásadní věc mi chyběla. Cvičila jsem stylem, že čím víc, tím líp a zatni - povol, ale zapomínala jsem na relaxaci. Jako důležité jsem vnímala výkon, sílu i pevnost. To mi fakt šlo.  

Najednou jsem objevila, že to jde jinak. Jemně, láskyplně, hravě a to, že relaxace je stejně důležitá jako aktivace. Ten aha moment byl velký. Najednou jsem začala zažívat něco úplně jiného, nového. Mé pánevní dno mi začalo vysílat signály úplně jinak a vnímala jsem, že začínám i více vnímat potřeby svého těla. A stále mě nepřestává překvapovat svou pestrostí a zážitky i pocity a to nejen při milování, ale i během celého dne.

Vlastně jsem vůbec nevěděla, že jsem od svého pánevního dna odpojená a že bolí proto, že jej mám staženo. Až když jsem se s pánevním dnem spojila skrze telefonování do pánevního dna, pak mi začalo ukazovat všechny své možnosti. V tu stejnou dobu mi došlo, že je na první pohled i vidět, jak si jdu životem. Začala jsem se propojovat i se svými chodidly a vnímat každý můj krok. 

Každý pohyb je příjemný. Lechtivý, zahřívací, mazlivý. Vnímám, že i v té době, kdy jsem začala své pánevní dno vnímat jinak, začaly v mém životě velké změny a zážitky. Dříve bych nevěřila, jak moc se změní třeba i prožívání milování, když se mé pánevní dno prokrví a cítím potřeby svého těla a každý bod uvnitř mě samotné. 

Práce s pánevním dnem a jeho vnímání mě proměnilo a najednou jsem zjistila, že není třeba všechno zvládnout sama. Naopak - že je dobré naučit se i říci si o pomoc, je-li to třeba. Naučila jsem se nikomu nic nedokazovat skrze výkony či sílu. Dnes vím, že mohu naslouchat sobě samé, svému tělu, být na sebe hodná, láskyplná a vycházet sobě samé vstříc a je mi v tom dobře. Připadám si, jako bych rozkvetla. 

To, co jsem žila před tím, než mi do cesty přišlo cvičení pánevního dna metodou 3x3, bylo taky fajn, jen dnes to vnímám úplně jinak. Jo, bylo to fajn, ale stále jsem bruslila jen po povrchu. Zatímco teď je to hlubší, opravdovější a že to, co dělám, jde opravdu z mého nitra. Cítím i vděčnost za spokojenost, radost, láska i větší klid. Možná se může zdát, že mě nic nerozhodí, ale tak to opravdu není. Uvolnila jsem se, a už si nehraju na ženu, která zvládne vše sama. Jsem vášnivější, svobodnější, klidnější a zároveň si umím říci o tu pomoc, je-li to třeba. 

Ale myslím, že bude fajn, uděláš-li si svou vlastní zkušenost. Pojď si dovolit probudit své pánevní dno, spoj se s ním a spřátel se s ním. Nech své pánevní dno rozkvést a vnímej, čím vším tě obohatí. Sama si užívám dodnes ta překvapení, která mi pánevní dno do života přináší. 

S láskou, 

MichaELA