Co je vlastně smrt?

30.11.2022

Teorie jsou různé a liší se podle místa, kde žijeme, v jakém náboženství jsme vychováváni a jaké vyznáváme. Je to individuální, jako vše. 

Vnímám, že jsou tací z nás, kteří jsou přesvědčeni o tom, že po smrti nic není. Za sebe mám vlastní teorii, kterou si budu moci ověřit až ve chvíli, kdy sama zemřu. 

Od svého dětství, pak co si pamatuji, se mi dějí zvláštní věci. Jako malá holka jsem si myslela, že je to normální a zažívají to všichni. pak jsem ale pochopila, že to tak není a raději jsem o tom, co jsem zažívala, příliš nemluvila, protože bych mohla být za blázna. Čím jsem ale starší a sbírám postupně zkušenosti, vyplakala jsem mnoho litrů slz a rozdala mnoho a mnoho úsměvů, je mi tak trochu jedno, jestli druzí se mnou souhlasí či nikoli. A tak jemnou formou své názory pouštím do světa. Ptáš se jak? Na zkrácený úvazek pracuji jako sociální pracovnice, kde se setkávám s umírajícími i pozůstalými, k tomu ženy provázím kurzy cvičení pánevního dna metodou 3x3, které se smrtí taky souvisí (o tom ale zas někdy příště), provázím umírající na jejich poslední cestě, ale i pozůstalé provázím rituály rozloučení. Vnímám, že je i velmi důležité mluvit o tom, jak komunikovat s umírajícími a pozůstalými, pak pořádám i workshopy pro sociální pracovníky a zdravotní sestry.  

Otázce co je smrt předchází otázka co je vlastně život?

Život je od oplození vajíčka spermií až do posledního vydechnutí (ano, i tady bych zmínila pánevní dno, však přesně v této oblasti našeho těla život vzniká).  A je jedno, jak dlouho to období života trvá. Jako důležité vnímám kvalitu prožití toho času, který jsme tu na Zemi získali. Jaký je tedy vlastně smysl života?

Za sebe to vnímám tak, že...

....na tento svět přicházíme, abychom získali nové zkušenosti
...to, co prožíváme, jsou lekce
...situace, v kterých se nacházíme, nás mají posunout vpřed
...lidi, s kterými se setkáme, nám jen zrcadlí naše chování a jednání
...všechno má svůj čas a co nás má potkat, tomu se jednoduše nevyhneme

Smrt nevnímám jako definitivní konec. Opouštíme tak své fyzické tělo. 

S láskou, 
MichaELA