Uctívání ženství (Meduňka 10/2021)

25.11.2021

Uctívání ženství

(Meduňka 10/2021)

Pojem sebeláska si mnoho lidí vykládá jako nepřiměřený zájem o sebe sama a často je to spojováno i s narcismem. Opravdová sebeláska však s narcismem nemá nic společného. Jsme si při ní vědomí všech pozitivních a negativních zákoutí své osobnosti a umíme s tím pracovat. Spolu s tím se umíme vždy ve správný čas projevit a nic nepotlačujeme. A pokud si vážíme sebe samých a přijímáme se tací, jací doopravdy jsme, dovedeme si pak i zdravě určitě hranice a dát jasně najevo, pokud se nám něco nelíbí. 

Sebeláska začíná uvnitř nás samotných a mnohdy vychází z našeho středu, resp. z našeho lůna. Ano, možná se zdá, že pojem sebeláska s naším lůnem příliš nesouvisí, ale opak je pravdou. 

Důležitá sebeláska

Téma sebelásky se prolíná celým životem a odráží se do našeho každodenního života. Rozvíjí se již v prenatálním období a poté hlavně v raném dětství, z něhož si do života často odnášíme i různé negativní vzorce související s důvěrou v sebe sama. 

V dospělosti mnohdy řešíme životy druhých a stále se zaobíráme svými touhami, místo abych pozornost obrátili ke svému nitru a začali objevovat svůj zdroj. Co zkusit vyrazit na cestu sebelásky a spojení se svým autentickým ženstvím, s nímž se rodí každá z nás? Autentické ženství je přesně to, kým jsme, ještě než nás začne utvářet okolní společnost. 

Právě díky tomu mnoho z nás zapomnělo, že nejhlubší a nejstarší tajemství života spočívá v lůně každé ženy. Je to náš posvátný chrám a silné energetické místo, z něhož vychází vnitřní hlas, hluboké vedení, jasnost, klid, tvořivé vyjádření a síla. Lůno (yoni) není jen místem, kde vzniká nový život. Je to stav bytí, jež rodí nás samotné a nové skutečnosti. 

Mnohdy na tento svůj střed zapomínáme a nemyslíme na něj ani ve chvíli, kdy jsme těhotné nebo zrovna máme bolestivou menstruaci. Období menstruace je obdobím, kdy se každá z nás může ponořit do sebe, do hloubky svého nitra a vnímat zprávy, které nám lůno sděluje. Období menstruace by mělo být časem zpomalení, ztišení a odpočinku. Menstruace je darem, díky němuž může odkrýt přesně ta místa, kde k sobě nejsme příliš upřímné. Vztek, smutek, strach i podráždění jsou pouze blokovanou energií, která je v tomto období vynesena na povrch. 

Dovolte si i vy užít cestu k sobě samým a ke svému střed, který necháte rozkvést a zářit. Díky vlastnímu sebe-přijetí můžeme ve svém životě ukončit vše, co se nám nelíbí a žít v harmonii. 

Obejmutí svého stínu

Jedenkrát měsíčně se jako ženy setkáváme se svým stínem, a pokud se spojíme se svým lůnem, může nás obohatit. Pokud říkáme? "To přece nejsem já a vůbec nerozumím, proč jsem to řekla," je jistě, že si vůbec neuvědomujeme, že jsme v tu chvíli pustily ke kormidlu svůj stín. Jestliže se vědomě vydáme na cestu vědomého ženství a své síly, budeme se tak našemu lůnu mnohem více přibližovat. Připusťme si a přijměme, že nejsme oběťmi, ale mocnými stvořitelkami. 

Naše lůno je velmi citlivým emočním barometrem a mezi jeho zranění mohou patřit emoce a vzpomínky, které v nás zasely nedůvěru v život i v druhé lidi. Oslabuje to ženskou schopnost tvořivosti, inspirace, stability, plodnosti a úspěchu v láskyplných vztazích. Prvním důležitým krokem k přiblížení se své yoni je nechat vyplavat a odejít masku tvrdosti, zranitelnosti a rozpustit studnu smutku i bolesti. Tento krok ovlivňuje mnoho oblastí našeho života, ale viditelný je především v oblasti milování a sexuality. Fyzická děloha je místem, které nás pojí s naší emoční rovinou. 

Jak být ve svém těle

Samy sebe můžeme začít přijímat jemně skrze doteky a jemné pohlazení těch částí těla, které jsou v danou chvíli např. stažené nebo nás bolí. Ano, může se stát, že se nám spustí emoce - slzy, smích, smutek a další. To, co ucítíte, nijak nepotlačujte, ale naopak tomu nechte volný průběh. Toto cvičení můžete udělat kdykoliv a kdekoliv. 

  • Dýchejte 

Dech je mocným léčitelem, díky kterému můžete zklidnit samy sebe a také léčit celé své světlo. Pojďte se na krátkou chvíli zastavit, zavřít oči a svou pozornost zkuste přenést ke svému dechu. Je mělký, či hluboký? Zkuste jej vést skrze své tělo až ke své yoni. Možná se vám to zdá příliš snadné, ale zařadíte-li toto cvičení svého každodenního života, najednou uvidíte, jak se vaše tělo začne uvolňovat a jaké změny se začnou dít i ve vašem životě. 

  • Dotýkejte se

Své světlo i svou yoni můžete začít vlídně přijímat skrze své doteky. Jen tak - bez jakéhokoli očekávání. Zahrnete-li práci s tělem do svého života, může se stát vaším spojencem. Navazujte se svým tělem pravidelný kontakt, vnímejte jej a dopřávejte si tak chvíli pro sebe, kdy si zaplatíte svíčku, vezmete si pohodlné oblečení, rukama pohladíte celé své tělo a dotknete se všech jeho částí. Během tohoto cvičení se může stát, že se vyplaví různé emoce. Dovolte si je projevit a dejte jim volný průběh. 

  • Podívejte se do zrcadla 

Z vlastní zkušenosti vím, jak skvělým pomocníkem na cestě k sobě samé a k vlastnímu přijetí je zrcadlo a malé zrcátko. Používáme jej denně a odraz, který se nám ukáže, mnohdy kritizujeme. Nyní si zkuste při pohledu do zrcadla či zrcátka uvědomit, které části vašeho těla se vám líbí, a místo kritiky se zkuste pochválit. Možná se vám zpočátku bude zdát těžké, ale to je v pořádku. 

Také se můžete zkusit podívat malým zrcátkem na to, jak vypadá vaše yoni. Napadlo vás někdy zjistit, jaký má tvar a jak se mění během vašeho cyklu? Svou yoni nijak nehodnoťte, ani nesrovnávejte. Jen se na ni dívejte láskyplným pohledem jako na květinu, která kvete. Důležité je dělat si na sebe pravidelný čas a vytvořit bezpečný prostor, kdy vás přitom nebude nic rušit. 

V průběhu dne si dovolte několikrát na krátkou chvíli zastavit a naladit se na svou yoni. Začít můžete tím, že svou pozornost přenesete k dechu, který skrze své tělo necháte sestoupit až k ní. Vnímejte, jak se právě cítí a naslouchejte jí. Možná bude chtít, abyste nosily pohodlnější oblečení a spodní prádlo, možná bude žádat více pozornosti. Také se ale může stát, že k vám žádné odpovědi přicházet nebudou. Když však se svým lůnem navážete vztah, váš život získá další vítaný rozměry. 

S láskou, 

Michaela