7 tajemství pánevního dna

24.01.2023

Na kurzech pánevní dno velmi ráda přirovnávám ke (svalové) květině. Je skryté, je uvnitř a není možné si na něj přímo sáhnout. I když to jsou to vůlí ovladatelné příčně pruhované svaly, často je necítíme a kontrolu nad nimi nemáme ideální. Je těžké se vyznat v nepřeberném množství informací na internetu. 

Z vlastní zkušenosti vím, jak kontakt s našim pánevním dnem je klíčem k jeho oživení. Znát sebe, ale i potřeby svého těla, vnímat sebe, ale i jeho emoce a být v kontaktu s ženskou energií, životní vitalitou. To je cesta ke zdravému pánevnímu dnu. 

1. Svaly pánevního dna nepotřebujeme jen posilovat.

Mnohé ženy své svaly potřebuji relaxovat. Uvolnit je. Aby byly měkké, pružné a reagovaly na každý pohyb těla. Častou větu, kterou na kurzech slýchám, je: Jsem stažená. A jsem stažená hlavně "tam dole". Pokud jsou svaly pánevního dna v permanentním napětí, tak nemohou vyvíjet sílu, akci. Jsou neprokrvené, neproudí v nich ani lymfa a ani emoce a energie. Potřebujeme se naučit uvolnění a relaxaci. Pouze relaxovaný sval je schopný regenerace a vyvinout akci když je třeba. Jaké by to bylo, kdyby se tvé tělo i pánevní dno uvolnilo? 

2. Posilování pánevního dna přerušováním močení je nesprávné. Je to dokonce nezdravé.

Tato schopnost nevypovídá nic o síle pánevního dna jako celku, o jeho funkčnosti /živosti/ a už vůbec ne o jeho kondici. Bohužel se často ještě doporučuje v ordinaci lékařů a lékařek. Svaly svěračů močové trubice jsou jen součástí mnohem většího celku a právě ony bývají u většiny z vás v pořádku. To, co je třeba posílit jsou vrstvy pánevního dna mnohem hlubší /zvedač konečníku/ a ten už se tak snadno nehledá zejména pokud je oslabený. Máš-li již problém s udržením moči, pak přestaň hledat na povrchu a pojď do hloubky.
 
3. Cvičit pánevní dno není třeba napořád.

Možná se může zdát, že je to nuda. Avšak mohu tě ujistit, že samotné cvičení metodou 3x3 rozhodně nuda není. Dost si se svým pánevním dnem užiješ. A dost si se svým pánevním dnem užijete, ale hlavně! Není potřeba cvičit napořád. Po rekonvalescenci zlomené nohy s ní cvičíme a potom se cvičí sama tím, že ji používáme při chůzi. S pánevním dnem to může být stejné. Vycvičit se, dostat se do kondice vedenými cviky a potom už je dál používat v běžném dni. Při domácích pracích, při Vašem oblíbeném sportu, nebo třeba při milování. 

4. I po operaci pánevního dna je třeba cvičit.

Možná máš dojem, že rychlá ambulantní operace mnohé vyřeší. Avšak nenech se zmást. Tzv. pásky se dávají ženám se stresovou inkontinencí běžně a často. Jen o tom, že i s páskou je třeba cvičit, se již nemluví. Pásce je třeba pomoct a svaly je třeba používat. Tak, jako není pro nohu řešením doživotní berle, ani nefunkční pánevní dno operace nerozhýbe samo od sebe. Pánevní dno plní v těle velmi důležitou funkci stabilizace kříže a pánve, jeho úlohu nijak neošidíme. Takže i po operaci je třeba cvičit a snažit se o jeho znovuzapojení do pohybového řetězce. U úniku moči je zkrátka cvičení vždy léčba první volby. A až po pár měsících správného cvičení se uvidí, zda je opravdu páska třeba.  

5. Nečurej preventivně

Možná to taky znáš - Rychle rychle, odjíždíme! Vyčůrat, ať můžeme vyrazit! Tak tyhle věty neříkej ani svým dětem a ani se podle nich neřiď. Močový měchýř se neumí vyprázdnit do zásoby na povel. Až se v něm moč objeví, dá nám sám vědět. Je třeba mu vyhovět a respektovat jeho tempo. Nelze mu vysvětlit nedostatek veřejných toalet po cestě a ani naši nevůli je navštívit. Když se dlouhodobě /léta/ vyprazdňuje před "nucením", mateme svůj vyměšovací reflex. Je to tvůj případ?  

6. Nedělej velbloudici. Nezadržuj moč. Chce-li se ti na malou, tak prostě jdi.

Tohle je takový náš zlozvyk. Zadržovat nucení na močení až do okamžiku, kdy se ozve opakovaně a už už už ... Ani nevím, jestli to o velbloudech je pravda, ale na ženy na mých kurzech toto přirovnání funguje. Když se mi chce na malou, tak prostě musím jít. Pokud nejdeme, tělo se s tím vyrovná po svém. Vyměšovací reflex otupí a naše mysl si na to velmi rychle zvykne. Nevnímat se, přehlušit to nucení třeba prací, to není zdravé. Za pár let už ani nevíme, zda se nám chce, anebo ne. Zda vůbec cítíme po vyprázdnění ten blažený pocit "úlevy". Dočůráváš nadvakrát? To končí velmi nepříjemným tzv. permanentním nucením na močení s častou kombinací opakovaných zánětů močových cest. Děláš taky tento nešvar?  

7. Pánevnímu dnu neporučíš. Je to velmi citlivý emoční barometr a zrcadlí emoční rozpoložení každé z nás.

Pánevnímu dnu nelze poručit. Je to velmi citlivý emoční barometr. Ráda jej přirovnávám ke květině na dně naší pánve. Zrcadlí nám naše emoční rozpoložení okamžité i to dlouhodobé. Jak se asi projeví na pánevním dnu několikaměsíční sexuální frustrace? Nebo letitá marná touha po miminku? Naše celoživotní úzkost a napětí? Stáhne se také. Anebo naopak zkolabuje, poklesne. Každá reagujeme na tzv. trauma v naší pánvi jinak. Proto ho sleduj, buď bdělá k tomu, co ve své pánvi prožíváš a nyní už jen přeji nám všem, aby to byla radost, chuť do života, vitalita. To jsou kvality, které do naší zdravé pánve patří. 

S láskou,
MichaELA