Přijetí smrti

23.07.2023

Konec a začátek. Smrt a zrození. Nádech a výdech. Den a noc. Vše se vším souvisí. Vše je jeden koloběh. Smrt každý z nás vnímá úplně jinak a každý z nás jí zažívá jiným způsobem. A je to tak v pořádku. Však každý z nás je jiný, jedinečný. 

Jo, smrt zažíváme dnes a denně. V každém okamžiku, v každé vteřině. Jak? Třeba tím, že právě teď odcházíme z nefunkčního vztahu, měníme práci, stěhujeme se z jednoho místa na druhé či opouštíme tu situaci, v kterém nám není dobře. 

Stále však vnímám, jak je téma smrti společností tabuizováno. Bojíme se a tak se mnohdy zuby nehty držíme toho, co známe i přesto, že to nefunguje. Proč? Bojíme se té změny, která následuje, protože nevíme, co ta změna přinese. Navíc ta chvíle, kdy se začne otřásat ta pevná půda pod nohama. Ta nejistota a prázdnota. 

Chci ti však říct, že si to můžeš dovolit. Dovolit si uvolnit sevření všeho, na čem lpíš a co již nefunguje. Ono totiž v každém konci je i nový začátek. Je to vlastně znovuzrození a koloběh života. Chápu, že se možná bojíš toho, že na to budeš sám/a. Chci ti i říct, že na to nemusíš být sám/a a můžeš se přidat na některou z akcí Hovory o životě a smrti, kde můžeš potkat podobně laděné lidi. Lidi, s kterými se můžeš zamýšlet třeba nad tím, co je smrt? Zda-li žiješ opravdu ten život, po jakém toužíš? A jak pustit vše, co již není a přestat řešit, co ještě není. Však ta nejlepší chvíle k tvorbě je právě teď. 

A chceš-li se podívat na to, co říkají obrázky zenového tarotu na přijetí smrti, pak vítej. Nové tarotové rozpravy jsou již venku.

S láskou,
MichaELA